Cena zlata


Jak se stanovuje London Fix
 

Se zlatem se obchoduje prakticky po celém světě. Klíčovou referenční hodnotou je pro cenu zlata takzvaný London Fix (neboli London Gold Fixing) vyhlašovaný dvakrát denně ve dnech, kdy je obchodováno se zlatem. Označuje se jako AM (dopolední udávaná v 10:30 londýnského času) a PM (odpolední v 15:00). Jeho tvorbu má na starosti pět největších hráčů na trhu (Scotia-Mocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC a Société Générale). Probíhá již od roku 1919 v sídle N.M. Rothschild & Sons Ltd. na londýnské ulici St. Swithin’s Lane.

Vše probíhá následovně: předsedající fixingu navrhne „otevírací cenu“, která se většinou pohybuje v blízkosti spotové ceny. Pak jednotliví členové oznámí pomocí telefonické konference cenu svým obchodním oddělením a řeší se, kdo chce nakupovat a kdo chce prodávat a v jakém množství zlatých slitků. Pokud je nabídka s poptávkou vyrovnána a nezbývá již žádné zlato k prodeji či nákupu (není převis ani na straně nabídky ani na straně poptávky) je stanoven fix.

Normálně se jedná o proces, který trvá deset až patnáct minut. Může se však protáhnout až na půl hodiny. Nejdelší fixing byl zaznamenán v pověstném černém pondělí 18. října 1987. Toho dne se bankéři shodli až po dvou hodinách a patnácti minutách. Byl to den, kdy burza ve Spojených státech ztratila 23% své hodnoty.
Cena London fix je stanovována v amerických dolarech (USD), britských librách (GBP) a v eurech (EUR) za jednu trojskou unci (značka Oz, hmotnost v přepočtu 31,103496 g). V této ceně zobchoduje pět největších hráčů za jedno sezení odhadem kolem 20 tun zlata (oficiální čísla zveřejňována nejsou).
 

Co je to spotová cena
 

Se zlatem obchoduje velké množství subjektů po celém světě – na burze v Londýně (LBMA), New Yorku (NYMEX), na Dálném Východě v Tokiu (Tokyo Grain Exchange), v Hong Kongu či v Singapuru (Singapore Commodity Exchange). Aktuální cena zlata na komoditních burzách se nazývá spotová a závisí na aktuální poptávce a nabídce. Čím vyšší poptávka, tím vyšší cena. Tato cena platí pouze pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1000 trojských uncí, tzn. cca 31,10 kg ryzího kovu. Na těchto burzách se denně zobchoduje daleko větší množství zlata, než při fixingu v Londýně. Přesto však při těchto obchodech stále slouží London fix jako benchmark a výrazně tak ovlivňuje spotovou cenu.

Obchodníci se zlatými mincemi a slitky prodávají za spotovou cenu plus tzv. prémium. Jde o celkovou přirážku, která zahrnuje náklady na dopravu, pojištění, výrobu mincí či slitků a marži obchodníka. Druhým významným faktorem, který ovlivňuje konečnou cenu zlata, je pak kurz měny, ve které zákazník nakupuje, vůči americkému dolaru, v němž je cena zlata celosvětově uváděna.

gold chart
 

Grafy znázorňují vývoj ceny, za kterou se zlato prodává na komoditní burze NYMEX/COMEX v New Yorku. Spodní graf obsahuje srovnání vývoje aktuální ceny s vývojem za poslední dva dny.

Co ovlivňuje cenu zlata

Červená resp. na druhém grafu černá křivka = aktuální vývoj, modrá a oranžová = vývoj za poslední dva dny. Na svislé ose je zanesena cena jedné trojské unce zlata (31,1g) v USD, na vodorovné ose jsou zaneseny hodiny, ve kterých je na burze obchodováno (na spodním grafu se překrývají časy, kdy jsou otevřené jednotlivé burzy na celém světě).

 

Grafy mapují vývoj ceny zlata za posledních 30 dní až 10 let. Červená linka grafu označuje vývoj ceny zlata obchodovaného na burze v New Yorku. Čtverec a kosočtverec udávají ceny London Fix (dopolední a odpolední fixaci).